Systemy terminalowe - oferta ogólna

Wstęp 

Terminal EPatec TC 3500Systemy terminalowe mogą w znakomity sposób zmniejszyć wydatki na infrastrukturę w sektorze IT każdego przedsiębiorstwa.

Firma ASIT zajmuje się wdrażaniem małej i średniej wielkości systemów terminalowych. Każdorazowo wykonywana jest szególowa analiza w celu jak najpełniejszej identyfikacji potrzeb klienta.

Zobacz ofertę na graficzne terminale  bezdyskowe

Terminale zazwyczaj są bardzo trwałymi urządzeniami, nierzadko o ciekawym wyglądzie. Zwykle nie posiadają klasycznych dysków twardych ani żadnych urządzeń z ruchomymi częściami, dzięki czemu są niezawodne i niezwykle odporne na uszkodzenia.

System operacyjny (Linux, Windows CE lub Windows XP Embedded) przechowywany jest najczęściej na dysku typu FLASH. Najczęściej dyski takie są ustawione jako tylko do odczytu więc nie ma możliwości mniej lub bardziej przypadkowego zniszczenia systemu operacyjnego. Na terminalu raczej nie złapiemy także żadnego wirusa.

 Zobacz także oprogramowanie
dla systemów terminalowych

W zastosowaniach ekonomicznych terminalami mogą być także stare komputery (np. z procesorami 300MHz, 128MB RAM), na których uruchamia się z dysku FLASH lub płyty CD system operacyjny.

Zastosowanie terminali pozwala także na zredukowanie kosztów administracji oprogramowaniem. Wszystkie programy mogą być zainstalowane na jednym serwerze, z którego korzystają terminale. Taka architektura znacząco zmniejsza ilość czasu potrzebną na np. instalację łatek zabezpieczających lub aktualizacji czy nowych wersji programów.

Oprogramowanie do uruchomienia usług terminalowych (serwery aplikacji)

Przykładowe zastosowania

Kawiarenki i kioski internetowe

Zastosowanie teminali może znacznie obniżyć koszty sprzętu i licencji oprogramowania. Terminale bazujące na używanych komputerach wyposażone w specjalną wersję systemu Linux z przeglądarką internetową (z obsługą animacji Flash i appletów JAVA) powinien kosztować poniżej 350 zł netto. Niepotrzebne są kosztowne licencje na system operacyjny. Sam terminal również jest odporniejszy na uszkodzenia (wyeliminowanie możliwości awarii dysków twardych).

Biura

W pracy biurowej wykorzystuje się głównie niewielką ilość programów (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, przeglądarka, klient poczty internetowej). Kupowanie drogiego, osobnego komputera dla tak ograniczonych zadań może nie być opłacalne. Bardziej ekonomiczne może być zainstalowanie jednego komputera pracującego jako serwer aplikacji (nie musi być to wcale droga maszyna, dla kilunastu terminali wystarczy serwer kosztujący w granicach 4000 - 5000 zł) i terminali.

 

Praca rozproszona

Architektura  terminalowa umożliwia i ułatwia pracę w środowisku rozproszonym z jednoczesnym zapewnieniem odpowiednich zabezpieczeń.

Możliwe jest publikowanie aplikacji biurowych czy specjalistycznych przez sieć Internet. W takim przypadku pracownik łączy się z dowolnego miejsca z serwerem firmowym, uruchamia na nim program (w trybie graficznym) i może pracować tak jakby fizycznie znajdował się przy tym komputerze.